Historia DKTG

Mamy nadzieję, że będzie to obszerny dział. Planujemy zawrzeć tu informacje o powstaniu Klubu, jego założycielach, działaniach podejmowanych przez jego członków, władzach - a szczegolnie Prezesach oraz imprezach klubowych.

Mamy świadomość, że zamieszczone informacje mogą być nie do końca sprawdzone, niepełne czy zniekszatłcone. W miarę napływania nowych informacji powoli je zweryfikujemy, wypełnimy luki i usuniemy przekłamania. Liczymy na Waszą pomoc. (JR)

Powstanie i działalność Klubu    Protoplasta    Poczet Prezesów    Złazy Klubowe

Powstanie i działalność Klubu

Dębliński Klub Turystyki Górskiej powstał w czerwcu 1980 roku. Jego członkowie od początku swoje przyanlezności przechodzili różne szkolenia: od podstawowych po szkolenia skałkowe (obozy w Dolinie Kobylańskiej k/Krakowa) i taternickie w Tatrach Wysokich (1983).

2 czerwca 1986 roku DKTG wraz ze Szkolnymi Kolami Krajoznawczo-Turystycznymi tworzy Oddział Miejski PTTK. Członkowie klubu wykonywali prace na wysokościach na rzecz OM z racji swojego wyszkolenia

Od 1982 roku do dnia dzisiejszego Klub organizuje coroczne Złazy Klubowe w różnych górach Polski. W 1995 roku był organizatorem XV jubileuszowego Zlotu Przedstawicieli Klubów Górskich i Alpinistycznych.

Od wielu lat (od ok. 1992 r.) Klub nie jest klubem "czysto górskim". Jego członkowie uprawiają rożne formy turystyki i aktywnego wypoczynku począwszy od turystyki pieszej nizinnej i górskiej, wspinaczki skałkowej, przez rowerową (również w górach), narciarstwo (zjazdowe i biegowe) po kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing czy ostatnio paralotniarstwo.

W roku 2000 kilkunastu członków Klubu uczestniczyłow kursie Przodowników Turystyki Kolarskiej, co zaowocowało organizowaniem i uczestnictwem w imprezach rowerowych w kraju i za granicą. Wśród nas mamy również Przodownika Turystyki Kajakowej i Przodowników Turystyki Narciarskie. Jest również kilku członków posiadającyh licencję pilota paralotniowego. (JR)

Protoplasta

Stanisław Krok (1924 - 2009) - emerytowany pułkownik lotnictwa, prekursor meteorologii wojskowej, wykładowca dęblińskiej "Szkoły Orląt"; założyciel i wieloletni prezes Dęblińskiego Klubu Turystyki Gorskiej PTTK, aktywny działacz i filar OM PTTK w Dęblinie; krajoznawca, prowadził w PTTK szkolenia podstawowe, na Organizatorów Turystyki, przodowników, przewodników i instruktorów PTTK, zainicjował i w latach 1979-84 redagował wydawał Dębliński Informator Krajoznawczy kwartalnik krajoznawczo-turystyczny "Przyjaciel Dęblina"... (JR)

Poczet Prezesów

Prezesami naszego Kluby byli:

Tadeusz Ryszkowski 2009 - nadal
Mirosław Kruk 2001 - 2005
Jacek Rayski 1998 - 2001
Zbigniew Dzido 1994 - 1998
Andrzej Małecki 1990 - 1994
Bożena Kurek ? - ?
Stanisław Krok ? - ?

Złazy Klubowe

Złaz DKTG to nasza sztandarowa cyliczna impreza turystyczna. Do tej pory odbył się w następujących miejscach:

• 1982 - I Złaz - Beskid Żywiecki - Babia Góra
  • 2008 - XXVII Złaz - Góry Izerskie - Smrk
  • 2009 - XXVIII Złaz - Bieszczady - Tarnica/Smerek
  • 2010 - XIX Złaz - Tatry
Stona powstała w oparciu o serwis Kurs HTML - strona www za darmo Sławomira Kokłowskiego.